Double Crown For Devyani, Arnav, Aditya And Siddhi

Sports Reporter
Wednesday, 16 October 2019

Devyani Kulkarni, Arnav Zagade, Aditya Jori and Siddhi Achrekar led string of five other paddlers to double crowns in the 5th Five Star District Ranking table tennis tournament being played at the Club Solaris Mayur Colony.

Pune: Devyani Kulkarni, Arnav Zagade, Aditya Jori and Siddhi Achrekar led string of five other paddlers to double crowns in the 5th Five Star District Ranking table tennis tournament being played at the Club Solaris Mayur Colony.

Neil Muley pairing with Upendra Mulye defeated Suyog Patil and Prasad Burande 9-11, 11-7, 11-5, 11-7 and won the title in the Open Doubles.

In the under 12 group top seed Devyani Kulkarni scored hard fought win over third seeded Jhanhavi Phanse 11-3, 11-9, 9-11, 11-3, 11-9 to win the title. In the same group, second seed Arnav Zagade easily won against Parth Deshpande by 13-11, 11-5, 12-10, 11-4.

In the open women’s section top seed Siddhi Achrekar scored hard fought win over unseeded Shruti Gabhane 13-11, 14-12, 11-2, 9-11, 11-5 to claim title.

Results 
Men: Final: 1-Dhananjay Barve bt 7-Suyog Patil 11-8, 8-11, 10-12, 9-11, 11-6, 11-7, 11-7.
Semifinals: Dhananjay bt 4-Upendra Mulye 11-7, 8-11, 7-11, 11-6, 11-9, 11-5; Suyog bt Saai Bagate 11-6, 11-6, 11-6, 11-9.

Women: Final: 1-Siddhi Achrekar bt Shruti Gabhane 13-11, 14-12, 11-2, 9-11, 11-5.
Semifinals: Siddhi bt 4-Shubhada Chondekar 11-9, 11-7, 11-8, 11-5; Shruti bt 2-Urmila Bapat 11-8, 11-8, 11-9, 11-9.
Boys: Under-21:
Final: 1-Shounak Shinde bt 2-Aarush Galpalli 11-8, 11-5, 5-11, 11-9, 11-2.
Under-15:
Final: 2-Aditya Jori bt 4-Jay Pendse 11-5, 12-10, 12-10, 13-11.
Semi-finals: Jay bt 1-Sanat Jain 11-7, 11-9, 7-11, 11-8, 8-11, 11-8; Aditya bt 6-Vedang Joshi 11-7, 11-4, 11-5, 11-9.
Under-12:
Final: 2-Arnav Zagade bt 4-Parth Deshpande 13-11, 11-5, 12-10, 11-4.
Semi-finals: Parth bt Shreyas Mankeshwar 11-4, 11-7, 11-5, 11-7; Arnav bt 3-Ryan Dsouza 11-5,11-7, 11-4, 11-8.
Girls: Under-21:
Final: 1-Swapnali Narle bt 3-Isha Swar 11-8, 11-5, 11-8, 6-11, 11-9.
Under-15:
Final: 1-Dhanashree Pawar bt 2-Radhika Sakpal 8-11, 11-7, 11-7, 9-11, 6-11, 11-9, 11-6.
Semifinals: Dhanashree bt 5-Anandita Lunawat 6-11, 11-6, 11-5, 11-9, 11-8; Radhika bt 3-Mayuri Thombre 11-7, 9-11, 11-4, 11-8, 11-8.
Under-12:
Final: 1-Devyani Kulkarni bt 3-Jhanhavi Phanse 11-3, 11-9, 9-11, 11-3, 11-9.
Semi-finals: Devyani bt 4-Naisha Rewaskar 11-3, 12-10, 11-2, 11-9; 3-Jhanhavi Phanse bt 2-Nabha Kirkole 9-11, 11-8, 12-10, 11-8, 11-7.

Related News