Shalmali leads Pune’s charge at gold medals

Sports Reporter
Sunday, 2 June 2019

Pune swimmer Shalmali Walunjkar swam 1500 metres freestyle event in 20 minutes 25.76 seconds to win gold for the city in the Maharashtra State Junior and Sub-Junior swimming championship otherwise dominated by Mumbai, at the Balewadi Sports Complex swimming pool here on Saturday.

Pune: Pune swimmer Shalmali Walunjkar swam 1500 metres freestyle event in 20 minutes 25.76 seconds to win gold for the city in the Maharashtra State Junior and Sub-Junior swimming championship otherwise dominated by Mumbai, at the Balewadi Sports Complex swimming pool here on Saturday.

Shaswat Bhome, Aratrika Biswas and Samyak Ramchandra were the other Pune swimmers who won gold medals in their respective events.
Shalmali won the 30-lap long distance freestyle event beating Mumbai girls Ananya Pandey (20:42.25) and Suhani Bakshi (20:57.54) by a massive margin.

Results:
Boys Under-17:
200m freestyle: 1. Vedant Bafna (Mumbai) 2:00.98; 2. Rudransh Mishra (Mumbai) 2:01.14; 3, Gaurav Chavan (Pune) 2:01.52.
Boys Under-14:
200m freestyle: 1. Raghav Tandon (Mumbai) 2:10.24; 2. Vedant Madhavan (Mumbai) 2:12.22; 3. Aarush Badhe (Pune) 2:12.88.
100m breaststroke: 1. Arjunveer Gupta (Mumbai) 1:17.03; 2. L Shreshtha (Mumbai) 1:17.22; 3. Anvesh Prasade (Pune) 1:20.80.
Boys Under-11:
100m freestyle: 1. Shaswat Bhome (Pune) 1:08.77; 2. Atharvaraj Patil (Kolhapur) 1:11.05; 3. Vedang Gawade (Pune) 1:11.33.
Boys Under-10:
50m freestyle: 1. Samyak Ramchandra (Pune) 32.37s; 2. Khemla Pawra (Pune) 32.41; 3. Vivaan Sethi (Mumbai) 32.42.
Girls Under-17:
200m freestyle: 1. Siya Bijlani (Mumbai) 2:19.60; 2. Himani Phadke (Nagpur) 2:21.71; 3. Maitrayani Bhosale (Mumbai) 2:22.01.
1500m freestyle: 1. Shalmali Walunjkar (Pune) 20 min 25.76 sec; 2. Ananya Pandey (Mumbai) 20:42.25; 3. Suhani Bakshi (Mumbai) 20:57.54.
100m breaststroke: 1. Kareena Shankta (Mumbai) 1:16.81; 2. Vaishnavi More (Pune) 1:25.60; 3. Irawati Chenglur (Pune) 1:25.69.
Girls Under-14:
200m freestyle: 1. Kiara Bangera (Mumbai) 2:15.01; 2. Palak Dhami (Mumbai) 2:15.60; 3. Malika Dasgupta (Mumbai) 2:22.37.
100m breaststroke: 1. Apeksha Fernandes (Mumbai) 1:16.23; 2. Zara Jabbar (Mumbai) 1:19.48; 3. Anushka Patil (Kolhapur) 1:22.29.
Girls Under-11:
100m freestyle: 1. Aratrika Biswas (Pune) 1:09.72; 2. Aarushi Sharma (Mumbai) 1:09.96; 3. Vaikhari Jadhav (Mumbai) 1:00.51.
Girls Under-10:
50m freestyle: 1. Ananya Nayak (Mumbai) 32.19; 2. Ariana Jolly (Mumbai) 32.37; 3. Naishi Ruheel (Mumbai) 32.54.

In the Boys Under-11 category, Shaswat Bhome won the 100m freestyle event in 1 minute 08.77 seconds and in the girls section Aratrika timed the distance in 1:09.72 to win more gold medals for Pune.

​ ​

Related News