Trisha has sights set on Asian Age-Group Championship

SPORTS REPORTER
Wednesday, 5 July 2017

Pune: Aiming to make the grade for the forthcoming Asian Age-Group championship in Kazakhstan, Trisha Karkhanis minted her first gold medal at the 44th Glenmark Junior National Championship here on Tuesday.

Trisha revels in butterfly-stroke, but on Day 2 of the Junior National swimming, the Bengaluru-based Mumbai girl stamped her class in 200m backstroke event for Girls Under-17.

Pune: Aiming to make the grade for the forthcoming Asian Age-Group championship in Kazakhstan, Trisha Karkhanis minted her first gold medal at the 44th Glenmark Junior National Championship here on Tuesday.

Trisha revels in butterfly-stroke, but on Day 2 of the Junior National swimming, the Bengaluru-based Mumbai girl stamped her class in 200m backstroke event for Girls Under-17.

She posted 2 minutes 27.53 seconds to beat Soubrity Mondal (2:30.13) by a mile. Karnataka’s Jayanti Rajesh finished a close third at 2:30.27.
“This year I have managed to drop my timings from 2:34 to 2:26 in butterfly events and that sounds good for my prospects,”  Trisha told Sakal Times after the medal ceremony.

A 12th Standard student of SRP Govandi, Trisha however, practically lives in Bengaluru to train for swimming with coach Nihar Amin.

Starting as competitor as early as when she was four-year-old, Trisha has come a long way. She already has one silver medal won at the Senior National Championship in 2016 Ranchi.

“I was selected for World School Games thrice and that experience has given me immense confidence,” said Trisha, who traveled to Hungary this year. In 2015 she competed in World School Games in Poznan and Adelaide, though medals were hard to come by.

“I am working towards qualification to the Asian Age-Group championship there,” said Trisha, whose two favourite events-100m and 200m butterfly are lined-up for the remaining two days of the championship.

Mumbai swimmers excel
Rayna Saldanha avenged her loss to Abishikta PM from Tamil Nadu to win her second gold medal of the meet, in the 400 m Freestyle Girls Under-17 with a time of 4:45.42. Abishikta clocked 4:47.62 while Prachi Tokas from Delhi claimed bronze with 4:47.94. On Monday Rayna narrowly lost to Abhishikta in the 800m Freestyle.

Later, Rayna, who won the gold in the 400m Individual Medley in the morning returned to the pool to prove her all round swimming ability.

Competing in the 200m Individual Medley, Rayna swum a wonderful race to win her second gold, with a time of 2:29.88.

The 200 m Individual Medley Under-14 Boys Vedant Bapna challenged his Maharashtra teammate Aryan Bhosale, who had broken the national record in the morning. Bhosale broke the National record once again to win the gold with a time of 2:11.97. Vedant also bettered the meet record of 2:13.50 to take silver, while Akashdeep Singh of Punjab won the bronze with a time of 2:18.51.

Then Kenisha Gupta of Maharashtra continued purple patch to emerge victorious in the 200 m Individual Medley Under-14 Girls with a time of 2:31.34.

Maharashtra swimmer Neel Roy won the 400m Individual Medley in the Under-17 Boys category, narrowly missing the national record. Maharashtra enjoyed 1-2 finish as Vedant Khandeparkar won the silver with a time of 2:13.56.

Results:
Boys Under-17:
200m Freestyle: 1. Rahul M (Kar) 1:56.25, 2. Kushagra Rawat (Del) 1:56.85, 3. Aaron Fernandes (Mah) 1:57.26.
100m Breaststroke: 1. Danush S (TN) 1:05.84, 2. Milanton Sekhar Dutta (Asm) 1:08.17, 3. Manav Dileep (Kar) 1:08.22.
200m Backstroke: 1. Srihari Nataraj (Kar) 2:04.11, NMR, 2. Advait Page (MP) 2:09.29, 3. Xavier Michael D’Souza (Goa) 2:11.94.
200m Medley: 1. Neel Roy (Mah) 2:11.16, 2. Vedant Khandeparkar (Mah) 2:13.56, 3. Siva S (Kar) 2:14.43.
Under-14:
200m Freestyle: 1. Tanish George (Kar) 2:01.46, 2. Leonard V (TN) 2:04.65, 3. Veer Khatkar (Har) 2:04.95.
200m Backstroke: 1. Aaryan Bhosale (Mah) 2:11.97, NMR, 2. Vedant Bapna (Mah) 2:13.50, 3. Aakashdeep Singh (Pun) 2:18.51.
100m Breaststroke: 1. Swadesh Mondal (Ben) 1:10.50, 2. Litheesh G Gowda (Kar) 1:12.73, 3. Abhishek Kumar (UP) 1:13.29.
1500m Freestyle: 1. Aryan Nehra (Guj) 16:49.50, NMR, 2. Param Padam Birthare (MP) 17:43.65, 3. Zidane Iqbal Sayed (Goa) 17:52.36.
4x100m Medley: 1. Karnataka 4:14.69, NMR, 2. Maharashtra 4:24.81, 3. Bengal 4:26.73.
200m Medley: 1. Swadesh Mondal (Ben) 2:15.28, NMR, 2. Aaryan Bhosale (Mah) 2:18.79, 3. Aryan Nehra (Guj) 2:20.30.
4x100m Medley: 1. Karnataka 4:01.31, NMR, 2. Maharashtra 4:03.72, 3. Tamil Nadu 4:03.76.
Girls:
Under-17:
400m Freestyle: 1. Rayna Saldanha (Mah) 4:45.42, 2. Abishiktha PM (TN) 4:47.62, 3. Prachi Tokas (Del) 4:47.94.
200m Backstroke: Trisha Karkhanis (Mah) 2:27.53, 2. Soubrity Mondal (Ben) 2:30.13, 3. Jhanati Rajesh (Kar) 2:30.27.
100m Breaststroke: 1. Riddhi Bohra (Kar) 1:16.67, 2. Saloni Dalal (Kar) 1:16.90, 3. Aaliyah Singh (UP) 1:18.79.
200m Medley: 1. Rayna Saldanha (Mah) 2:29.88, 2. Avani Tantry (Kar) 2:31.73, 3. Jhanati Rajesh (Kar) 2:33.55.
Under-14:
400m Freestyle: 1. Khushi Dinesh (Kar) 4:41.73, 2. Astha Choudhary (Asm) 4:46.91, 3. Poojitha G Murthy (Kar) 4:50.91.
200m Backstroke: 1. Tanisha Malviya (Del) 2:28.98, 2. Suvana Baskar (Kar) 2:31.19, 3. Shrungi Bandekar (Goa) 2:32.81.
100m Breaststroke: 1. Adithi Balaji (TN) 1:17.97, 2. Rachana Rao (Kar) 1:19.65, 3. Shania G Siromani (Kar) 1:21.43.
200m Medley: 1. Kenisha Gupta (Mah) 2:31.34, 2. Jahnavi Goli (Tel) 2:33.08, 3. Seeya Bijlani (Mah) 2:34.48.

Related News