Sudesh Shelar Table Tennis from Aug 19

SPORTS REPORTER
Thursday, 17 August 2017

The tournament will be organised by Deccan Gymkhana under the auspices of Maharashtra State Table Tennis Association and Pune District Table Tennis Association.

PUNE: The 5th edition of Sudesh Shelar Memorial Trophy State Ranking Table Tennis Tournament which has received 1071 entries which is the highest so far is scheduled to be held at the Balewadi Sports Complex from August 19 to 23.

The tournament will be organised by Deccan Gymkhana under the auspices of Maharashtra State Table Tennis Association and Pune District Table Tennis Association.

The total prize money including the scholarship amount is Rs.5,50,000/-. The scholarship will be distributed among 10 players.”  

Players including Hriday Jain, Devyani Kulkarni, Pritha Vartikar, Havish Asrani, Vidhi Shah, Deepti Patil, Srushti Haleangadi, Shaurya Pednekar, Shubham Ambre, Mallika Bhandarkar, Siddesh Pande  will be seen in action during the event.

The tournament will witness players participating in Under-10, Under-12, Under-15, Under-18, Under-21, Open Men’s and Women’s events. The finals for Senior, Youth and Junior categories will be held on August 21.

SEEDINGS:
Midget Boys: 1.Hriday Jain, 2. Dev Hingorany, 3. Yuvraj Yadav, 4. Piyush Jadhav, 5. Dhruvil Patil.

Midget Girls: Devyani Kulkarni, 2. Jennifer Varghese, 3. Riya Kothari, 4. Urvi Churi, 5. Veda Raje.

Cadet Girls Singles: 1. Pritha Vartikar, 2. Arya Songadkar, 3. Radhika Sakpal, 4. Pearl Amalsadiwala, 5. Taneesha Kotecha.

Cadet Boys Singles: 1. Havish Asrani, 2. Amish Athawale, 3. Kushal Patel, 4. Chaitanya Ahuja, 5. Raj Kothary.

Sub-Junior Girls Singles: 1. Vidhi Shah, 2. Sampada Bhiwandkar, 3,Arya Songadkar, 4.Sheefa Shaikh, 5. Kheya Shah.

Sub-Junior Boys Singles: 1. Deepit Patil, 2. Maanav Mehta, 3. Hrishikesh Malhotra, 4. Rajveer Shah, 5. Karan Kukreja.

Junior Girls Singles: 1. Srushti Haleangadi, 2. Disha Hulawle, 3. Aditi Sinha, 4.Shreya Deshpande, 5.Manasi Chiplunkar.

Junior Boys Singles: 1. Shaurya Pednekar, 2. Deepit Patil, 3. Raegan Albuquerque, 4. Gaurav Lohapatre, 5. Hrishikesh Malhotra.

Youth Girls: 1. Srushti Haleangadi, 2. Ashlesha Trehan, 3. Shreya Deshpande, 4. Manasi Chiplunkar, 5.Mansi Deshpande.

Youth Boys Singles: 1. Shubham Ambre, 2. Siddesh Pande, 3. Mandar Hardikar, 4. Raegan Albuquerque, 5. Shaurya Pednekar.

Women Singles: 1. Mallika Bhandarkar, 2. Shweta Parte, 3. Shreya Deshpande, 4. Charvi Kawle,  5.Disha Hulawle.

Men Singles: 1. Siddesh Pande, 2. Mandar Hardikar, 3. Ravindra Kotiyan, 4. Shubham Ambre,  5.Yugandh Zende. 

Related News